Na której ręce nosić zegarek? - Adamell.pl

Dobrze dobrany zegarek to element, który nie tylko doda każdemu odrobinę elegancji, ale również może okazać się niezwykle praktycznym dodatkiem. I mimo tego, że sprawa nie wydaje się być skomplikowana, to jednak dosyć sporo osób wciąż ma problem ze znalezieniem odpowiedzi na pytanie, na której ręce zegarek powinien się koniec końców znaleźć.

Na której ręce zegarek męski?

Kiedy w ubiegłym stuleciu zegarki na rękę stawały się hitem mody wśród mężczyzn, zdecydowana większość posiadaczy takiego urządzenia umiejscawiała swój czasomierz na lewym nadgarstku. Przyczyna takiego zjawiska była bardzo prosta- palec serdeczny prawej ręki był zarezerwowany dla ślubnej obrączki. Jako że zdecydowana większość ówczesnych mężczyzn żyła w związku małżeńskim, a reguły odnośnie noszenia biżuterii oraz czasomierzy mówiły wyraźnie, że wspomniane dodatki nie mogą znajdować się na tej samej ręce, to wybór lewego nadgarstka przez większość przedstawicieli płci męskiej nie powinien wywoływać zdziwienia. Czy jednak w dzisiejszej rzeczywistości są jakieś zasady savoir-vivre, które dokładnie określają, na której ręce zegarek męski powinien się znaleźć? Nie, dlatego też wybór między lewym a prawym nadgarstkiem jest w stu procentach kwestią indywidualną. Istnieje co prawda pewne przekonanie, że noszenie zegarka na ręce wiodącej może zostać odebrane jako chęć zamanifestowania wysokiego statusu materialnego, ale pogląd ten nie cieszy się raczej zbyt szerokim gronem popleczników. Przy wyborze ręki najwięcej osób kieruje się więc wygodą. Praworęczni wybiorą z reguły lewą rękę, a osoby leworęczne prawą. Wynika to też z faktu, że w ten sposób wydłuża się żywotność urządzenia, a użytkownik ma większą swobodę jeśli chodzi o korzystanie ze swojej ręki wiodącej.

Na której ręce zegarek damski?

Na wstępie warto cofnąć się do poprzedniego stulecia, kiedy to na początku XX wieku kobiety zaczęły kultywować trend noszenia zegarków na nadgarstku. W tym samym czasie mężczyźni cały czas używali zegarków kieszonkowych i to dopiero doświadczenia z frontów pierwszej wojny światowej sprawiły, że podeszli do sprawy poważnie i przestali traktować zegarki na rękę jako przelotną, nic niewartą modę oraz docenili wygodę, oraz praktyczność takiego rozwiązania. Kobiety, jako że na co dzień miały na sobie zdecydowanie większą ilość biżuterii, nie musiały kierować się zasadą "równowagi", która obowiązywała wśród mężczyzn w kwestii zegarków i obrączek ślubnych. Tym samym przedstawicielki płci żeńskiej nie przywiązywały zbędnej uwagi do tego, na której ręce zegarek powinien się znaleźć i od początku dało się zauważyć, że użytkowniczki praworęczne używały lewego nadgarstka do noszenia swojego czasomierza, natomiast u kobiet leworęcznych zegarek można było znaleźć na nadgarstku prawym. Być może to właśnie obecna wśród kobiet swoboda odnośnie tego, na której ręce nosić zegarek damski spowodowała, że kierowanie się osobistą wygodą oraz preferencjami stało się koniec końców priorytetowe dla obu płci.

Jakimi zasadami kierować, czyli na której ręce nosić zegarek?

Jak już zostało wspomniane we wcześniejszej części tekstu, zasady dobrego wychowania milczą co do tego, na której ręce zegarek męski lub damski powinien się znaleźć. W tym miejscu należy zaznaczyć, że zaleca się noszenie czasomierza na nadgarstku przeciwnym do ręki wiodącej. Dzięki temu w znaczący sposób zwiększa się żywotność samego urządzenia, ponieważ będzie narażone na mniejszy kontakt z otoczeniem. Jeżeli jednak są osoby, którym wygodniej jest działać wbrew tej niepisanej zasady, to oczywiście nie muszą się do niej stosować. Warto również dodać, że duża część producentów tworzy zegarki typowo dla osób praworęcznych, które są przeznaczone do noszenia na lewym nadgarstku. Dzieje się tak, ponieważ odsetek ludzi o wiodącej prawej ręce jest zdecydowanie większy niż leworęczna część społeczeństwa. Tym samym jeżeli Twoje preferencje są zupełnie odmienne i na przykład jako osoba leworęczna zamierzasz nosić swój upragniony czasomierz na ręce prawej, warto, abyś przykuła bądź też przykuł odpowiednią uwagę do tego, jaki styl użytkowania został określony przez danego producenta przy konkretnym modelu. Noszenie zegarka będzie bowiem zdecydowanie bardziej wygodne, jeżeli zostanie on odpowiednio dobrany.

Zegarek to również super prezent na każdą okazję. Dodając do niego grawer stanie się wyjątkowy i spersonalizowany. Znaczna część kobiet i mężczyzn chętnie wybiera czasomierze jako biżuterię. 

Prezent na 18 urodziny

Więcej 
18 urodziny - Druk na szkle, spersonalizowany prezent
Cena promocyjna53,99 zl Zwykła cena77,13 zl

18 urodziny - Druk na szkle, spersonalizowany prezent

25 urodziny - Druk na szkle, spersonalizowany prezent
Cena promocyjna53,99 zl Zwykła cena77,13 zl

25 urodziny - Druk na szkle, spersonalizowany prezent

Podróż - druk na płótnie, spersonalizowany prezent - Adamell.pl
Cena promocyjna59,99 zl Zwykła cena85,70 zl

Podróż - druk na płótnie, spersonalizowany prezent

Hogwart - druk na płótnie, spersonalizowany prezent - Adamell.pl
Cena promocyjna79,99 zl Zwykła cena114,27 zl

Hogwart - druk na płótnie, spersonalizowany prezent

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA Z NAJLEPSZYMI PROMOCJAMI I OKAZJAMI